Lakásgazdálkodással kapcsolatos ügyintézés
Az Önkormányzat tulajdonában álló bérlakásokkal kapcsolatos tulajdonosi hozzájárulást igénylő ügyek:
Az Önkormányzat vagyonáról és a vagyontárgyak feletti tulajdonosi jog gyakorlásáról, továbbá az önkormányzat tulajdonában lévő lakások és helyiségek elidegenítésének szabályairól, bérbeadásának feltételeiről szóló 34/2004.(X.13.) önkormányzati rendelet (Vagyonrendelet) 25. § (2) bekezdésének a) pontja alapján a lakásokkal kapcsolatos alábbiakban meghatározott ügyekben a bérbeadói jogokat és kötelezettségeket az Önkormányzat Gazdasági és Tulajdonosi Bizottsága (GTB) gyakorolja, a bérbeadói hozzájárulásról a GTB határozattal dönt.
- Lakásbérleti jogviszony folytatása
Önkormányzati lakás esetén az, akit a bérlő a bérbeadó hozzájárulása nélkül fogadhat be a lakásba (házastárs, gyermek, befogadott gyermekének a gyermeke, valamint szülője) a lakásbérleti jog folytatására jogosult, ha a bérlő a lakásba befogadta és a bérlő halálakor életvitelszerűen a lakásban lakott.
Az eljárás kérelemre indul.
Lakásbérleti jogviszony folytatása iránti kérelem elbírálásához szükséges iratok:
- Kérelem
- Személyi igazolvány, lakcímkártya bemutatása, illetőleg a hozzátartozói kapcsolatot igazoló egyéb okirat (születési anyakönyvi kivonat)
- Az elhunyt bérlő halotti anyakönyvi kivonata
- A lakásban élő nagykorú személyek utolsó hat havi nettó jövedelmére vonatkozó igazolások
- Kiskorú gyermekek esetén iskolalátogatási igazolás
- A Lechner Tudásközpont Területi, Építészeti és Informatikai Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság (Lechner Nonprofit Kft.). hatósági bizonyítványai arra vonatkozóan, hogy a lakásban élő személyek rendelkeznek-e ingatlan tulajdonjogával az ország területén (Hatósági bizonyítvány kiállítása iránti kérelem).
- Kizárólagos bérlőül történő elismerés
Amennyiben az önkormányzati lakásnak korábban több bérlője volt (bérlőtársak), az egyik bérlőtárs halála esetén szükséges a lakásbérleti szerződést módosítani.
A bérlőtárs haláláról szóló bejelentéshez csatolni kell a halotti anyakönyvi kivonat másolatát.
- Önkormányzati lakásba való befogadás
Önkormányzati lakásba a bérlő a bérbeadó írásbeli hozzájárulása nélkül is befogadhatja házastársát, gyermekét, befogadott gyermekének a gyermekét, valamint szülőjét.
A bérlő a fentiekben meghatározottakon kívül az Önkormányzat, mint bérbeadó írásbeli hozzájárulásával befogadhatja unokáját, testvérét, élettársát, élettársa kiskorú gyermekét, gyermekének házastársát.
A befogadott személy közjegyző előtt köteles nyilatkozni arról, hogy a bérlő lakásbérleti jogviszonyának bármely okból való megszűnése esetén a lakást harminc napon belül elhagyja és elhelyezésre nem tart igényt.
Nem lehet a befogadásához hozzájárulni, ha
- a) a lakásban életvitelszerűen lakók vagy a lakásban állandó bejelentett lakóhellyel rendelkezők száma szerint (a befogadandó személyeket is figyelembe véve) a lakótérből egy főre nem jut legalább 6 m2,
- b) a bérlőnek lejárt lakbér, - illetve közüzemi díj tartozása van.
- Bérleti jogviszony megszüntetése pénzbeli térítés ellenében (lakásbérleti jog megváltás) a bérlő kérelmére, illetve hivatalból indul.
A felek az önkormányzati lakásra kötött határozatlan időre szóló szerződést közös megegyezéssel megszüntethetik úgy, hogy a bérbeadó a bérlőnek csereingatlan felajánlása helyett pénzbeli térítést fizet (bérleti jog megváltása).
Amennyiben a bérlő a lakásbérleti jogviszonyt pénzbeli térítés ellenében szünteti meg, a megállapodásban ki kell kötni a bérlő azon nyilatkozatát, hogy az Önkormányzattal szemben elhelyezési igényt nem támaszt.
A pénzbeli térítés mértéke a lakásbérleti jogviszony megszüntetésével érintett lakás forgalmi értékének 25%-a.
A térítés összegéből a bérbeadó levonja a lakást terhelő közüzemi díjtartozásokat, bérleti díjhátralékot és azok törvényes mértékű késedelmi kamatát, valamint a bérlőt terhelő, a lakás rendeltetésszerű használatra alkalmas állapota helyreállításához szükséges, a bérlő által el nem végzett munkák ellenértékét, beleértve a lakás burkolatainak, ajtóinak, ablakainak és berendezéseinek karbantartására, felújítására, pótlására, illetőleg cseréjére fordítandó összegeket is.
A térítés összegét a lakás birtokba adásától számított 8 napon belül fizeti meg a bérbeadó a bérlő részére.
A bérleti jog megváltása tárgyában, amennyiben a lakás forgalmi értéke a nettó ötvenmillió forintot meghaladja a Vagyonrendelet 6. § (2) bekezdése alapján közvetlenül a Képviselő-testület határozattal dönt.
- Tartási szerződéshez való hozzájárulás minden esetben az ügyfél kérelmére indul.
A bérbeadó megtagadhatja a tartási szerződéshez való hozzájárulását, ha a szerződő felek életkora vagy egyéb körülményei alapján a bérlő tartásra nem szorul, illetőleg az eltartó a tartásra nem képes.
A bérlő halála esetén az eltartó a lakásbérleti jogot akkor folytathatja, ha
- a) a tartási szerződéshez a bérbeadó írásban hozzájárult, és
- b) az eltartó a szerződésben vállalt tartási - vagy ha a bíróság a tartási szerződést életjáradéki szerződéssé átalakítja, e szerződés szerinti - kötelezettségét teljesítette, továbbá
- c) a bérbeadói hozzájárulástól a bérlő haláláig legalább egy év eltelt.
- Lakáscseréhez való hozzájárulás minden esetben az ügyfél kérelmére indul.
A bérlő a lakás bérleti jogát - a bérbeadó hozzájárulásával - elcserélheti; a csereszerződést írásba kell foglalni.
Önkormányzati lakás bérleti joga kizárólag másik lakás bérleti jogára, illetőleg tulajdonjogára cserélhető.
Az önkormányzati lakásra bérleti jogot szerző cserélő fél köteles 30 napon belül benyújtani:
- a) a lakásbérleti szerződését, illetőleg a lakásbérleti jogviszonya fennállását tanúsító bérbeadó írásbeli nyilatkozatát,
- b) lakástulajdonra történő csere esetén a tulajdonában álló lakóingatlanra vonatkozó tulajdoni lap 30 napnál nem régebbi hiteles másolatát.
Feltétel bekövetkeztéig szóló, illetőleg határozott időtartamú szerződés esetén a lakás nem cserélhető el
A bérbeadó megtagadhatja a cseréhez történő hozzájárulását, ha a cserepartner a kért iratokat a megadott határidőn belül nem teljesíti, vagy a benyújtott okiratok, illetőleg - szükség esetén - a cserelakás helyszínen történő megtekintése alapján kétség merül fel a cserepartner lakásbérleti vagy tulajdonjogának fennállása kérdésében.
Ki jogosult az eljárásra
Bérlő/lakásbérleti jog folytatója.
Kérelem benyújtása (helye, ideje, módja)
A kérelem benyújtható a Budapest II. Kerületi Polgármesteri Hivatal Központi Ügyfélszolgálatán, annak nyitvatartási rendje szerint. (1023 Budapest, Margit utca 2-4.).
Postai úton az alábbi címre küldhető: Budapest 23, Pf.: 21. 1277.
Kérelemhez csatolandó dokumentumok
Ügytípustól függően a fentiekben részletezettek szerint.
Eljárási illetékek, fizetési kötelezettségek
Nincs
Ügyintézési határidő
Nincs
Jogorvoslati lehetőség
A bérbeadói döntés ellen kizárólag bírósághoz lehet fordulni (polgári peres eljárás).
Vonatkozó jogszabályok
- 1993. évi LXXVIII. törvény A lakások és helyiségek bérletére, valamint az elidegenítésükre vonatkozó egyes szabályokról
- 34/2004.(X.13.) önkormányzati rendelet Az Önkormányzat vagyonáról és a vagyontárgyak feletti tulajdonosi jog gyakorlásáról, továbbá az önkormányzat tulajdonában lévő lakások és helyiségek elidegenítésének szabályairól, bérbeadásának feltételeiről
Ügyfél jogai, kötelezettségei
Joga, hogy
- kérelmet nyújtson be,
- kérelmét a döntésig módosítsa, visszavonja,
- önmaga helyett meghatalmazottja járjon el,
- saját ügye irataiba betekintsen,
- nyilatkozatot tegyen, jegyzőkönyv felvételét kérje.
Kötelezettsége a(z)
- együttműködés, jóhiszemű közreműködés,
- adatszolgáltatás,
- hiánypótlásnak eleget tenni.