A talajterhelési díj bevallása
Talajterhelési díjat Budapest Főváros II. Kerületi Önkormányzat közigazgatási területén azon kibocsátónak kell fizetni, aki a műszakilag rendelkezésre álló közcsatornára nem köt rá, és helyi vízgazdálkodási hatósági engedélyezés alapján szennyvízelhelyezést – ideértve az egyedi zárt szennyvíztározót is – alkalmaz.
(Ha a közcsatornát év közben helyezik üzembe, a díjfizetési kötelezettség a kibocsátót a közcsatorna üzembe helyezését követő 90. naptól terheli.)
Nem terheli díjfizetési kötelezettség azt a kibocsátót, aki külön jogszabályok szerint egyedi szennyvíz-elhelyezési kislétesítményt, illetve egyedi szennyvíztisztító kisberendezést alkalmaz és a kibocsátás közvetlen környezetében a kibocsátó által létesített megfigyelő objektumban a talajjal kapcsolatban lévő felszín alatti vízben a kibocsátó által évente vizsgált nitrát-, ammónium-, szulfát-, kloridtartalom egyik komponens tekintetében sem haladja meg 20%-kal a 2005. évben, illetve a közcsatorna üzembe helyezését követő hónapban végzett alapállapot-felmérés keretében mért értékeket.
A talajterhelési díj mértékének meghatározása
A talajterhelési díj mértékét a talajterhelési díj alapja, az egységdíj, valamint a közigazgatási területre vonatkozó területérzékenységi szorzó határozza meg.
A talajterhelési díj alapja: a szolgáltatott, vagy egyedi vízbeszerzés esetén a méréssel igazolt felhasznált, illetve mérési lehetőség hiányában az átalány alapján meghatározott víz mennyisége, csökkentve a külön jogszabály szerinti locsolási célú felhasználásra figyelembe vett víz mennyiségével.
A díj alapja csökkenthető azzal a számlákkal igazolt mennyiséggel, melyet a kibocsátó szennyvíz-tárolójából olyan arra feljogosított szervezettel szállíttat el, amely a folyékony hulladék jogszabályi előírások szerinti elhelyezését igazolja. (Ennek igazolására a számlák megőrizendők!)
Egyedi vízbeszerzés esetén (nem ivóvíz-rendszerből nyert víz) a felhasznált vízmennyiség átalány mértéke 0,1 m3/fő/nap.
A talajterhelési díj egységdíjának mértéke: 1 200 forint/m3
A területérzékenységi szorzó:
A felszín alatti víz állapota szempontjából érzékeny területeken levő települések besorolásáról szóló 27/2004.(XII.25.) KvVM. rendelet melléklete „fokozottan érzékeny, érzékeny, kevésbé érzékeny” kategóriába sorolja az ország egyes településeit.
E mellékletben található táblázat alapján Budapest II. kerülete a „fokozottan érzékeny” kategóriába van sorolva.
A területérzékenységi szorzó a Ktdt. 3. számú melléklete szerint attól függően változik, hogy milyen az adott terület érzékenységi besorolása. Ennek megfelelően „fokozottan érzékeny”: (szorzó: 3,0), „érzékeny”: (szorzó:1,5), vagy „kevésbé érzékeny”: (szorzó: 1,0).
Fentiek alapján Budapest II. kerületre vonatkozó területérzékenységi szorzó: 3,0.
A talajterhelési díj mértéke:
TTD = A x E x T
ahol:
TTD: a fizetendő éves talajterhelési díj
A: a díjfizetési alap (m3)
E: egységdíj (forint/m3)
T: a település közigazgatási területére vonatkozó területérzékenységi szorzó
A talajterhelési díj megfizetésére, bevallására, ehhez kapcsolódó jogkövetkezményekre, a megállapításhoz és a beszedéshez való jog elévülésére, ellenőrzésre, valamint végrehajtásra az Art., az Air., valamint az Avt. rendelkezéseit kell alkalmazni.
Kérelem benyújtása (helye, ideje, módja)
A talajterhelési díjat a kibocsátónak kell megállapítania, bevallania és megfizetni a Budapest II. Kerületi Önkormányzat „Környezetvédelmi alap” számlára a tárgyévet követő év március 31-ig.
Az adóhatóság írásban, az elektronikus ügyintézés és a bizalmi szolgáltatások általános szabályairól szóló 2015. évi CCXXII. törvényben (a továbbiakban: Eüsztv.) meghatározott elektronikus úton (a továbbiakban együtt: írásban) vagy személyesen, írásbelinek nem minősülő elektronikus úton (a továbbiakban együtt: szóban) tart kapcsolatot az adózóval és az eljárásban résztvevőkkel.
Az elektronikus ügyintézésre nem kötelezettek továbbra is jogosultak a hagyományos, papír alapon történő kapcsolattartásra, de amennyiben rendelkeznek megfelelő tárhellyel és azonosítási szolgáltatással, ezt - választásuk szerint - elektronikus úton is megtehetik.
Adózó részéről az elektronikus kapcsolattartás igénybevétele az alábbi módokon történhet:
- a) Az ASP szakrendszer elektronikus ügyintézési felületén keresztül, vagy
- b) elektronikus űrlappal nem támogatott ügytípusok esetén az általános célú kérelem űrlap, más néven e-papír szolgáltatás igénybevételével, egy szabad szöveges beadvány előterjesztésével, amelyhez csatolmányként egyéb iratok, igazolások mellékelhetők. (Értelemszerűen az e-papír szolgáltatás csak másodlagos, akkor alkalmazható, ha az ASP ELÜGY felületen nem található a kérelem előterjesztéséhez szükséges nyomtatvány.)
Ügyfélfogadás: 1023 Budapest, Margit u. 2-4.
Adóügyi Igazgatóság ügyfélfogadási rendje | |
Hétfő | 8:00 – 18:00 |
Kedd | 8:00 – 16:00 |
Szerda | 8:00 – 16:30 |
Csütörtök | 8:00 – 16:00 |
Péntek | 8:00 – 12:00 |
Kérelemhez csatolandó dokumentumok
A bevallás benyújtását követően az abban szereplő adatok adó-nyilvántartásban való rögzítése után adóhatósági eljárás lefolytatására, illetve adókivetői határozat meghozatalára nem kerül sor, mivel ez esetben az adót a kibocsátó önadózással vallja be és fizeti meg.
A bevallást kizárólag az erre a célra rendszeresített nyomtatvány kitöltésével lehet benyújtani, mely lentebb letölthető.
Mellékletként csatolni kell:
- meghatalmazást (amennyiben nem a bejelentő jár el személyesen)
Eljárási illetékek, fizetési kötelezettségek
Az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény 1-2. mellékletei alapján az adóüggyel kapcsolatos eljárás (jelen esetben adóbevallás) illetékmentes.
Ügyintézési határidő
A bevallás beérkezése után annak - lehetőség szerint nyolc napon belül történő - ellenőrzését és adatrögzítését követően eljárás lefolytatására nem kerül sor, így az ügyintézési határidő fogalmilag kizárt.
Jogorvoslati lehetőség
A bevallás benyújtását követően nem kerül sor döntés kibocsátására, így jogorvoslat nem vehető igénybe, azonban a talajterhelési díj fizetésére kötelezett kibocsátó a benyújtott bevallását önellenőrzés útján helyesbítheti. (Adózás rendjéről szóló 2017. évi CL. törvény 54-57. §.)
Vonatkozó jogszabályok
- - környezetterhelési díjról szóló 2003. évi LXXXIX. törvény,
- - Budapest Főváros II. Kerületi Önkormányzat Képviselő-testületének 12/2008.(V.20.) rendelete a talajterhelési díj helyi szabályozásáról,
- - az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény,
- - adózás rendjéről szóló 2017. évi CL. törvény,
- - az elektronikus ügyintézés és a bizalmi szolgáltatások általános szabályairól szóló 2015. évi CCXXII. törvény
Ügyfél jogai, kötelezettségei
A bevallásra kötelezett jogosult:
- bevallásával kapcsolatos iratok megismerésére (iratbetekintés);
- elektronikus úton történő kapcsolattartásra;
- igazolási kérelem előterjesztésére;
- megfelelő képviseletről gondoskodni;
- önellenőrzésre;
- kézbesítési vélelem megdöntése iránt kérelmet előterjeszteni;
A bevallásra kötelezett köteles:
- a díjfizetési kötelezettség megállapítására és bevallására;
- a talajterhelési díj alapját csökkentő számlák megőrzésére,
- ellenőrzés során az adóhatósággal együttműködni, az ellenőrzés feltételeit a helyszíni ellenőrzés alkalmával biztosítani;