Önkormányzati tulajdonában álló lakások értékesítése
Az értékesítés tárgyában az Önkormányzat vagyonáról és a vagyontárgyak feletti tulajdonosi jog gyakorlásáról, továbbá az önkormányzat tulajdonában lévő lakások és helyiségek elidegenítésének szabályairól, bérbeadásának feltételeiről szóló 34/2004.(X.13.) önkormányzati rendelet (Vagyonrendelet) 6. § (2) bekezdése alapján nettó ötvenmillió forint értékhatárig a Gazdasági és Tulajdonosi Bizottság (GTB), efelett a Képviselő-testület határozattal dönt.
A.) Bérlő részére történő értékesítés:
A lakások értékesítése egyéni vásárlási szándék írásbeli bejelentése és az Önkormányzat eladásra történő kijelölése alapján történik.
A döntést követően a bérlő eladási ajánlatot kap. A bérlő az eladási ajánlat kézhezvételétől számított 60 napon belül köthet a lakásra adásvételi szerződést (jogvesztő határidő).
B.) Üres lakás értékesítése:
Az üres lakások értékesítésére nyilvános vagy zártkörű pályázat útján kerülhet sor, vagy pályázaton kívül a lakással közvetlenül szomszédos – azonos társasházban található – ingatlan bővítése érdekében.
Vásárlási szándékát írásban bejelentheti a tulajdonostárs, a társasház tulajdonostársainak közössége és kívülálló is.
Amennyiben a lakás értéke a 25,0 millió forint egyedi bruttó forgalmi értéket meghaladja, úgy kizárólag nyilvános versenytárgyalás útján értékesíthető.
A nemzeti vagyonról szóló 2011. évi CXCVI. törvény 14.§ (2) bekezdése szerint az államot a helyi önkormányzat tulajdonában lévő ingatlan értékesítése esetén – az Ltv. szerinti volt állami (tanácsi) és önkormányzati bérlakásokban élő bérlők elővásárlási jogát kivéve – minden más jogosultat megelőző elővásárlási jog illeti meg, amennyiben annak forgalmi értéke az 5 millió forintot eléri vagy meghaladja.
A lakás bővítés céljából történő értékesítése esetén a vevő köteles a tárgyi ingatlant műszakilag és jogilag a saját tulajdonát képező ingatlanhoz egyesíteni úgy, hogy a bővítéshez szükséges építési, használatbavételi engedély, alapító okirat módosítás megszerzése, illetve elkészítése és azok költségei a vevőt terhelik, az ezekkel kapcsolatos, a társasház többi társtulajdonosa részéről szükséges hozzájárulás elmaradása esetén a szavatossági jogait az eladó Önkormányzat kizárja.
Az Önkormányzat a vevővel megkötött adásvételi szerződésben visszavásárlási jogot és annak biztosítására elidegenítési és terhelési tilalmat köt ki, amelyet az ingatlan-nyilvántartásba bejegyeztet, és amelynek kezdete a vevő tulajdonjogának ingatlan-nyilvántartási bejegyzése. Az Önkormányzat a visszavásárlási jogát abban az esetben gyakorolhatja a Polgári Törvénykönyvben meghatározott szabályok szerint, ha a vevő a tárgyi ingatlant a saját tulajdonát képező lakáshoz műszakilag és jogilag nem egyesíti. A visszavásárlási jog gyakorlása esetén a vevő köteles a saját kockázatára és költségére az eredeti állapotot helyreállítani. A visszavásárlási jog törlését igényelheti a vevő, ha a bővítéshez szükséges jogerős használatbavételi engedélyt megszerezte, valamint a társasházi alapító okirat egyesítés, bővítés miatti módosítása az ingatlan-nyilvántartáson átvezetésre került. A visszavásárlási jog törléséhez szükséges tulajdonosi hozzájárulást a fenti feltételek igazolása esetén a Gazdasági és Tulajdonosi Bizottság határozatában adja ki az erre irányuló kérelem előterjesztését követő első rendes ülésén, de legkésőbb 90 napon belül.
Amennyiben a vevő az adásvételi szerződést az ajánlati kötöttség idején belül nem köti meg - mely az eladási ajánlat kézhezvételét követő 30 nap -, akkor az eladási ajánlat minden külön jogcselekmény nélkül hatályát veszti (jogvesztő határidő).
Bővítés céljából történő értékesítés esetén a vételárat a szerződés megkötésekor egy összegben kell megfizetni.
Nyilvános pályázat útján történő értékesítés esetén az aktuális hirdetmény megtalálható az Önkormányzat honlapján, az ingatlan.com weboldalon, valamint megjelenik az Önkormányzat hirdetőtábláján és a Budai Polgárban.
A pályázattal és az ingatlanokkal kapcsolatos információkat a Pályázati Felhívás tartalmazza. A pályázatra a Pályázati Felhíváshoz csatolt regisztrációs lapon lehet jelentkezni.
Zártkörű pályázat esetében a pályázaton kizárólag az az ajánlattevő vehet rész, aki a versenytárgyalás napját megelőző 15 napon belül kiállított hiteles tulajdoni lappal igazolja, hogy az adott társasházi ingatlanban rendelkezik tulajdonnal (résztulajdoni hányaddal) és a tulajdonosi vagy társtulajdonosi minőség a versenytárgyalás időpontjában is fennáll.
A pályázattal és az ingatlanokkal kapcsolatos információkat a Pályázati Felhívás tartalmazza, amely valamennyi tulajdonostárs részére postai úton megküldésre kerül. A pályázatra a Pályázati Felhíváshoz csatolt regisztrációs lapon lehet jelentkezni.
Nyilvános és zártkörű pályázat esetén a lakás tulajdonjogát az a pályázó szerzi meg, aki a versenytárgyalás során a legmagasabb összegű vételár megfizetését vállalja.
Ki jogosult az eljárásra
A fentiekben részletezettek szerint.
Önkormányzati lakás tulajdonjoga csak természetes személynek vagy annak adható el, aki a nemzeti vagyonról szóló 2011. évi CXCVI. törvény 3.§ (1) bekezdésének 1. pontja alapján átlátható szervezetnek minősül.
Kérelem benyújtása (helye, ideje, módja)
A Központi ügyfélszolgálat rendje szerint.
Kérelemhez csatolandó dokumentumok
Nincs.
Eljárási illetékek, fizetési kötelezettségek
Nincs.
Ügyintézési határidő
Nincs.
Jogorvoslati lehetőség
Nincs.
Vonatkozó jogszabályok
- 2011. évi CXCVI. törvény A nemzeti vagyonról
- 2011. évi CLXXXIX. Magyarország helyi önkormányzatairól
- 2011. évi CXCV. törvény Az államháztartásról
- 1993. évi LXXVIII. törvény A lakások és helyiségek bérletére, valamint az elidegenítésükre vonatkozó egyes szabályokról
- 34/2004.(X.13.) önkormányzati rendelet Az Önkormányzat vagyonáról és a vagyontárgyak feletti tulajdonosi jog gyakorlásáról, továbbá az önkormányzat tulajdonában lévő lakások és helyiségek elidegenítésének szabályairól, bérbeadásának feltételeiről
Ügyfél jogai, kötelezettségei
Ügyfél
►Joga, hogy
- kérelmet nyújtson be,
- kérelmét a döntésig módosítsa, visszavonja,
- önmaga helyett meghatalmazottja járjon el,
- saját ügye irataiba betekintsen,
- nyilatkozatot tegyen, jegyzőkönyv felvételét kérje.
►Kötelezettsége a(z)
- együttműködés, jóhiszemű közreműködés,
- adatszolgáltatás,
- hiánypótlásnak eleget tenni.